W marcu 2020 r. zaszły poważne zmiany w prawie upadłościowym. Osoba fizyczna bądź osoba prowadząca działalność gospodarczą w łatwiejszy sposób może ogłosić upadłość konsumencką. Opłata za wniosek nie uległa zmianie i wynosi 30 zł.

Upadłość konsumencka; Proces, działanie, opinie…

sprzeciw od nakazu zapłaty | zarzuty od nakazu zapłaty

Ogłoszenie upadłości: proces

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to dopiero pierwszy krok na drodze do upragnionego oddłużenia. Upadłego czeka bowiem jeszcze cała procedura postępowania upadłościowego, które prowadzi syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza. Z moich obserwacji wynika, że tym co wśród dłużników rodzi największy lęk jest właśnie spotkanie z syndykiem. Zapewne bierze się on stąd, że osoba syndyka kojarzona jest najczęściej z komornikiem, a co za tym idzie z wizją utraty całego dobytku, nie wspominając już o dachu nad głową.

Jak bezpiecznie ogłosić upadłość?

Zatem nasuwa się pytanie jak bezpiecznie upaść, żeby stanąć na nogi?? Otóż z upadłości konsumenckiej może skorzystać każdy, kto nieumyślnie wpadł w długi i stał się tym samym niewypłacalny. Po ogłoszeniu bankructwa konsument traci praktycznie cały swój majątek, z którego zaspokajani są jego wierzyciele, a jeśli części długu nie uda się uregulować, zostaje ona przez sąd umorzona. Ogłaszanie upadłości jest w Polsce możliwe od kwietnia 2009 r.

Do 2014 r. z tego rozwiązania zdołało skorzystać zaledwie 120 osób, czyli 4 proc. wnioskujących. Długo wyczekiwana przez konsumentów i początkowo dość zachwalana ustawa okazała się bowiem zbyt rygorystyczna. Samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości kosztowało wówczas 200 zł, a do tego dochodziły jeszcze koszty postępowania upadłościowego. Jeśli dłużnika nie było na nie stać, jego wniosek był odrzucany i musiał radzić sobie sam. Ogłoszenie bankructwa wymaga jednak podstawowej wiedzy i sporo cierpliwości.

Upadłość konsumencka – wniosek

Proces zaczyna się od złożenia wniosku – ma go prawo złożyć każda osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub co najmniej od roku nie figuruje w rejestrze jako wspólnik osobowej spółki handlowej. W przypadku małżeństwa wnioskować o upadłość można tylko oddzielnie. We wniosku musi się znaleźć m.in. wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników (można jej dokonać na podstawie średnich cen z portali aukcyjnych), zestawienie miejsc, gdzie majątek się znajduje, spis wierzycieli wraz z ich adresami i sumą zaległych zobowiązań, lista zabezpieczeń majątku (np. hipoteka lub zastaw) oraz opis okoliczności, które doprowadziły do niewypłacalności wraz z uzasadnieniem mającym przekonać sędziego do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Kiedy wniosek trafia do sądu?

Kiedy pismo trafia do sądu, ten sprawdza m.in., czy niewypłacalność powstała nieumyślnie, czy wobec konsumenta nie prowadzono już postępowania upadłościowego w ostatnich latach oraz czy podane dane są prawidłowe i pełne. Jeśli któryś z tych punktów nie jest spełniony, sąd ma prawo wniosek odrzucić. Konsument zaś może się od tej decyzji odwołać. Z racji tego, że wnioski spływają niczym lawina, a tylko niewielka część z nich kończy się oczekiwanym rezultatem pojawiają się nowe przepisy, które mają usprawnić ten proces. W nowych przepisach zmieniono definicję dopuszczalnej niewypłacalności – nawet jeśli wymogi upadłości nie zostały spełnione, sąd może wziąć pod uwagę „względy humanitarne”, takie jak ciężka choroba, klęska żywiołowa czy bardzo zła sytuacja ekonomiczna, i mimo to ogłosić bankructwo.

Jeżeli złożony przez nas wniosek nie zawiera braków formalnych powinien zostać rozpatrzony w ciągu maksymalnie 60 dni.

W marcu 2020 r. zaszły poważne zmiany w prawie upadłościowym. Osoba fizyczna bądź osoba prowadząca działalność gospodarczą w łatwiejszy sposób może ogłosić upadłość konsumencką. Opłata za wniosek nie uległa zmianie i wynosi 30 zł. Również brak majątku czy dochodu nie dyskwalifikują dłużnika w złożeniu wniosku o upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka: kiedy się kwalifikujesz?

Warunki:
– zadłużenie powyżej 50 tys. zł
– komornik, windykacja lub zaległości
– nagła zmiana sytuacji życiowej, zdrowotnej, np. utrata pracy, zmiana pracy choroba, rozwód, itp.
– majątek lub dochód niewymagany
– przynajmniej kilka kredytów, pożyczek, chwilówek

Upadłość konsumencka: historia Klientki

“Witam zapętlilam się w spirali długów mój dług to 160 tys. 100 tys Alior Bank kredyt zaciągnięty kiedy pracowalam i byłam w stanie go spłacić 20 tys. parabank 40 tys. chwilówki, kiedy straciłam pracę i tym usiłowałam spłacić kredyty w banku. Po tym jak zostałam zwolniona siadła mi psychika została stwierdzona depresja, co przyczyniła się sytuacja z kredytami strach ,że nie będę miała z czego ich spłacić. Nie posiadam majątku Ex mąż przejął wszystko. mój majątek to telefon komórkowy wzięty w abonamencie. Mieszkam u rodziców. Oni nic nie wiedzieli o moim długu, dlatego tym bardziej mi wstyd . Nie byłam w stanie spłacić tego długu już w Banku wykorzystałam 2 razy wakacje kredytowe. Gdyby nie pomoc w upadłości konsumenckiej nigdy nie odzyskałabym dawnego życia. Z serca dziękuję!”

Jeśli nie upadłość, to co?

  1. Pożyczka bez weryfikacji rejestrów dłużników: Dowiedz się więcej 
  2. Oddłużanie: Dowiedz się więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz.

Szukasz pomocy w wyjściu z długów? Sprawdź czy kwalifikujesz się do oddłużania lub upadłości konsumenckiej a może pożyczki bez rejestrów na spłatę zadłużeń, i zacznij życie od nowa. Wypełnij poniższy formularz – odpowiemy niezwłocznie.

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Kwota zadłużenia w zł (minimum 50 000): (wymagane)

Czym jesteś zainteresowany?
upadłość konsumenckaoddłużaniepożyczka bez rejestrów

Masz dodatkowe pytania w temacie: Upadłość konsumencka – jak działa proces? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

Zapisz

5/5 - (59 votes)
https://forum-kredytowe.org/upadlosc-konsumencka/https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/sprzeciw-od-nakazu-zapłaty.jpg?fit=350%2C250&ssl=1https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/sprzeciw-od-nakazu-zapłaty.jpg?resize=150%2C150&ssl=1Michał KamińskiDyskusje ogólneUpadłość Konsumencka,upadłość konsumencka 2022,wniosek o upadłość konsumenckaW marcu 2020 r. zaszły poważne zmiany w prawie upadłościowym. Osoba fizyczna bądź osoba prowadząca działalność gospodarczą w łatwiejszy sposób może ogłosić upadłość konsumencką. Opłata za wniosek nie uległa zmianie i wynosi 30 zł. Upadłość konsumencka; Proces, działanie, opinie... Ogłoszenie upadłości: proces Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to dopiero pierwszy krok na drodze...Michał Kamiński prawo@wp.plAuthorMichał Kamiński: ekspert forum kredytowego w zakresie pożyczek pod zastaw nieruchomości, leasingów, zwrotów prowizji i ubezpieczeń, usuwania negatywnej historii kredytowej.Forum-Kredytowe.orgForum Kredytowe: Kredyty i Pożyczki - Pomoc, Opinie, Porady