4.4
(502)

Kiedy możemy starać się o wakacje kredytowe? Szczegóły…

Wakacje kredytowe. Wady i zalety.

Wakacje kredytowe: dla kogo?

Przerwa w spłacie kredytu gotówkowego lub hipotecznego, czyli wakacje kredytowe, to propozycja dla tych, którzy chcieliby zawiesić spłatę zobowiązania i miesięczną ratę przeznaczyć na przykład na uporządkowanie domowego budżetu. Coraz częściej słyszy, że „kredyt hipoteczny wiąże silniej niż małżeńska przysięga”. Niestety nie można traktować tego stwierdzania jak żartu. Prawda jest taka, że umowa kredytowa może związać Cię z bankiem na dobre i na złe. Szansą na odpoczynek i zawieszenie spłat są wakacje kredytowe.

Czy to się będzie opłacać?

Tak jak w nawet najlepszym małżeństwie mogą zdarzyć się kłopoty, tak w trakcie spłaty kredytu mogą zdarzyć się przejściowe problemy finansowe. Czasem nawet odroczenie spłaty kredytu o miesiąc może pomóc w uporządkowaniu domowego budżetu. W dzisiejszych czasach banki wychodzą do ludzi dając im wiele możliwości dostosowania zasad spłaty zobowiązania do swojej aktualnej sytuacji. Wakacje kredytowe może wziąć prawie każdy, kto posiada kredyt w banku. Jednak szczegóły regulacji takich ofert różnią się w poszczególnych bankach.

Jakie są warunki na uzyskanie wakacji kredytowych?

Warunki korzystania z wakacji kredytowych są bardzo zróżnicowane i zależą od banku, w którym spłacamy kredyt. W większości przypadków „wyjechać” na wakacje kredytowe mogą jedynie Ci kredytobiorcy, którzy regularnie i terminowo spłacają swoje zobowiązania. Odroczyć spłatę kolejnej raty kredytowej można bowiem dopiero po spłaceniu minimum pierwszych 12 rat kredytowych. Innymi słowy, z wakacji kredytowych można skorzystać dopiero po roku od zaciągnięcia kredytu i spłacania go w terminie.

Kolejna kwestia dotyczy okresu, na jaki mogą zostać wykorzystane wakacje kredytowe. W tym przypadku dużą rolę odgrywają wewnętrzne procedury banku, który indywidualnie określa maksymalny okres trwania odroczenia spłaty (liczbę miesięcy wolnych od spłaty rat) oraz częstotliwość korzystania z wakacji kredytowych, czyli ile razy w ciągu trwania całej umowy kredytowej można odroczyć spłatę rat kredytowych.

Wakacje kredytowe 2022: na jaki okres można wziąć?

Warto również pamiętać o tym, że wakacje kredytowe nie zwalniają nas z obowiązku uregulowania odroczonych rat w przyszłości. Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się bowiem albo z wydłużeniem okresu kredytowania, albo ze zwiększeniem kolejnych miesięcznych rat kredytowych. W obu przypadkach jednak należy liczyć się ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu poprzez zwiększenie kosztów odsetkowych. (w niektórych bankach istnieje możliwość wynegocjowania warunków odroczenia spłaty w kontekście wysokości kolejnych rat lub okresu kredytowania). Tak jak powyżej po wakacjach Całkowita kwota odroczonych miesięcznych rat zostanie wówczas dodana do pozostałych rat kredytowych i rozłożona w sposób proporcjonalny (lub na określoną liczbę rat – każdy bank podchodzi do tej kwestii indywidualnie), zarówno w przypadku rat stałych, jak i malejących.

Okres kredytowania również się wydłuża. Może jeszcze kilka słów o karencji, która jest narzucona przez bank, jest to nic innego jak zawieszenie w spłacie, które dotyczy części kapitałowej raty podczas gdy rata odsetkowa jest cały czas płacona. Karencja w początkowym okresie kredytowania jest niekorzystna, gdyż wtedy spłacamy największą część kredytu. Reasumując, wakacyjny odpoczynek od rat kredytowych także może być przyjemny.

Masz dodatkowe pytania w temacie: Wakacje kredytowe – karencja w spłacie? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum

Czy podobał Ci się wpis?

Kliknij i dodaj ocenę!

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 502

Bądź pierwszym, który doda ocenę

Ponieważ uznałeś wpis za przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że uznałeś wpis za nieużyteczny!

Powiedz nam jak możemy poprawić wpis!

Jak możemy poprawić wpis?

https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/Wakacje-kredytowe.-Wady-i-zalety..jpg?fit=1024%2C682&ssl=1https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/Wakacje-kredytowe.-Wady-i-zalety..jpg?resize=150%2C150&ssl=1Edward LelikKredyty oddłużenioweKredyt gotówkowy,wakacje kredytoweKiedy możemy starać się o wakacje kredytowe? Szczegóły... Wakacje kredytowe: dla kogo? Przerwa w spłacie kredytu gotówkowego lub hipotecznego, czyli wakacje kredytowe, to propozycja dla tych, którzy chcieliby zawiesić spłatę zobowiązania i miesięczną ratę przeznaczyć na przykład na uporządkowanie domowego budżetu. Coraz częściej słyszy, że „kredyt hipoteczny wiąże silniej niż małżeńska...Forum Kredytowe: Zadaj pytanie i uzyskaj odpowiedź w kilka minut