5
(132)

Lokaty Bankowe Jako Narzędzie Gromadzenie Oszczędności na Emeryturę?

Kredyt konsolidacyjny dla firm

Polski System Emerytalny

Z definicji systemu emerytalnego wynika, że jest to określony sposób, według którego bieżący PKB zostaje rozdzielony między dwa pokolenia obywateli, a mianowicie między pokolenie emerytów oraz pokolenie osób aktywnych zawodowo.

Ma on również za zadanie alokowanie dochodu każdego obywatela w cyklu życia. Zależnie od przyjętych rozwiązań prowadzone w tym zakresie działania, mogą wywierać skutki o charakterze pozytywnym lub negatywnym (Góra, 2003).

Lokaty Bankowe Jako Instrumenty Oszczędzania na Emeryturę

Znaczącą cechą, która zwiększa atrakcyjność lokat bankowych, jest zasada, że wycofanie przez klienta zdeponowanych środków przed upływem wskazanego w umowie terminu ma niewielkie negatywne konsekwencje.

W takiej sytuacji jedynym ryzykiem jest częściowa lub całkowita utrata oprocentowania lokaty (Zawadzki, 2007). Nigdy nie dochodzi do zmniejszenia wartości kapitału złożonego w banku.

Takie sytuacje mają miejsce w przypadku innych instrumentów finansowych.

Jakie są najlepsze lokaty bankowe na 12 miesięcy?

Gospodarstwa domowe wciąż najczęściej wybierają lokaty bankowe jako formę gromadzenia oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ zasady działania tych instrumentów finansowych są bardzo proste i w zasadzie niezmienne.

To z kolei sprawia, że sposób ich funkcjonowania jest przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Należy także wspomnieć, że gromadzenie oszczędności z wykorzystaniem depozytów terminowych jest bezpieczne.

Lokaty bankowe: kalkulator, porównanie i ranking

Comiesięczne kwoty przeznaczane przez statystyczne jednoosobowe gospodarstwo domowe w analizowanym okresie 15 lat na poczet przyszłej emerytury były niskie.

Mimo to z tych środków udało się zgromadzić kapitał własny oszczędzającego o łącznej wysokości 22 545,48 zł (20 366,94 zł po uwzględnieniu inflacji).

Wartość ta nie jest duża, jednak biorąc pod uwagę niski poziom oszczędności, należy stwierdzić, że nawet odkładanie małych kwot pozwala w dłuższym okresie zgromadzić środki o zauważalnej wartości.

Otrzymane fundusze mogą mieć duże znaczenie dla członków gospodarstwa domowego, gdy przestaną być aktywni zawodowo.

PODSUMOWANIE

Systematyczne korzystanie z prostego instrumentu finansowego, jakim jest lokata bankowa, nawet przy niskim poziomie oszczędzanych funduszy pozwala w bezpieczny sposób pomnażać środki, które będą mogły zostać skonsumowane na emeryturze.

W którym banku założyć lokatę?

Załóż korzystną lokatę 8% na 3-12 miesięcy: ZAŁÓŻ LOKATĘ

Oszczędności gospodarstwa domowego mają bardzo duże znaczenie na każdym etapie istnienia danej jednostki w społeczeństwie. Jednak najważniejsza jest ich rola w ostatniej fazie cyklu życia, jaką jest emerytura.

W tym czasie gospodarstwo domowe zaczyna wykorzystywać zgromadzone wcześniej środki, przeznaczając je na bieżącą konsumpcję. Na emeryturze oszczędności gospodarstwa domowego
stanowią ważny element zasilający budżet.

źródła:  LOKATY BANKOWE JAKO NARZĘDZIE GROMADZENIA OSZCZĘDNOŚCI NA EMERYTURĘ, Elżbieta DAMPS-LEWIŃSKA. 

Czy podobał Ci się wpis?

Kliknij i dodaj ocenę!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 132

Bądź pierwszym, który doda ocenę

Ponieważ uznałeś wpis za przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że uznałeś wpis za nieużyteczny!

Powiedz nam jak możemy poprawić wpis!

Jak możemy poprawić wpis?

https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/Oddłużanie-Firm-w-ZUS-i-US.jpg?fit=1024%2C682&ssl=1https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/Oddłużanie-Firm-w-ZUS-i-US.jpg?resize=150%2C150&ssl=1Doradcy Forum KredytowegoDyskusje ogólneLokata,Lokata bankowaLokaty Bankowe Jako Narzędzie Gromadzenie Oszczędności na Emeryturę? Polski System Emerytalny Z definicji systemu emerytalnego wynika, że jest to określony sposób, według którego bieżący PKB zostaje rozdzielony między dwa pokolenia obywateli, a mianowicie między pokolenie emerytów oraz pokolenie osób aktywnych zawodowo. Ma on również za zadanie alokowanie dochodu każdego obywatela w...Forum Kredytowe: Zadaj pytanie i uzyskaj odpowiedź w kilka minut