Leasing samochodowy. Opinie, dylematy, wady i zalety
Leasing samochodowy. Opinie, dylematy, wady i zalety.
Kupując auto możemy wybrać pomiędzy dwoma opcjami, a mianowicie między kredytem samochodowym, a leasingiem. Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Najczęściej banki lub inne instytucje finansowe udzielające kredytów samochodowych pokrywają 100% kosztów pojazdu. Należy pamiętać, że kredyt samochodowy nie dotyczy wyłącznie samochodów, ale również innych pojazdów silnikowych.
Oprocentowanie kredytu ustalane jest ze względu na kilka czynników, przykładowo od rodzaju pojazdu jaki zamierzamy kupić, czy jest on używany czy też nowy, jaki jest okres kredytowania, czy oprocentowanie jest zmienne czy stałe oraz od waluty, w której kredyt jest zaciągany. Ważne jest oczywiście również instytucja, która owego kredytu nam udziela. Zaciągając kredyt samochodowy możemy spotkać się z dwiema możliwościami. Jedną z nich jest konieczność złożenia zaświadczeń o dochodach oraz wpłata wkładu własnego, druga możliwość zapewnia nam wzięcie kredytu bez większych formalności.
W każdej z tych sytuacji instytucje finansowe zabezpieczają się przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń kredytu, a mianowicie zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu oraz cesja z praw polisy AC. Najogólniej mówiąc leasing jest przekazaniem praw (do użytku konkretnego pojazdu, którego leasingodawca jest właścicielem prawnym) przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę czyli tak zwane raty leasingowe. Najczęściej porównywane do dzierżawy lub najmu danego pojazdu. Koszty te są pokrywane z bieżących dochodów danej firmy, która zyskuje na użytkowaniu danego sprzętu. Leasing dzieli się na finansowy czyli kapitałowy oraz operacyjny czyli bieżący.
Leasing finansowy od operacyjnego różni się tym, że w operacyjnym czas użytkowania danego dobra jest zazwyczaj krótszy niż okres całkowitego zużycia i nie może zawierać ona klauzuli o wykupie, natomiast w leasingu finansowym czas użytkowania zazwyczaj trwa tyle co okres amortyzacji przedmiotu i możliwe jest zawarcie klauzuli o wykupie. Ogólnie rzecz biorąc koszty kredytu samochodowego jak i leasingu uzależnione są od wielu czynników, tak więc nie można porównywać ich bez konkretnych ofert różnych instytucji zajmujących się danymi formami kredytów czy leasingu. Jednak pomijając sferę pieniężną każda z tych możliwości ma swoje wady jak i zalety. Z pewnością wadą kredytu samochodowego są wciąż niedogodne dla kredytobiorcy zabezpieczenia kredytu, a przede wszystkim zestawy rejestrowe. Głowna zaleta finansowania samochodu kredytem to przede wszystkim niższy koszt, niż w przypadku leasingu. Innymi zaletami kredytu może być rozłożenie go na dogodne raty czy też możliwość wcześniejszej spłaty.
Dogodną dla klienta opcją może być również możliwość zawieszenia kredytu na jakiś czas. Kolejnym plusem jest możliwość (tu: w zależności od zabezpieczenia kredytu) sprzedaży i wymiany pojazdu na inny równocześnie kontynuując spłacanie kredytu. W przypadku leasingu jest to niemożliwe. Kolejną zaletą kredytu jest fakt iż po jego spłacie stajemy się jedynymi i prawowitymi właścicielami pojazdu. Jeśli nie posiadamy klauzuli o wykupie w przypadku leasingu staje się to niemożliwe. Właścicielem przez cały czas jest leasingodawca. Zaletą leasingu staje się natomiast nieangażowanie zbyt wielkich środków własnych. Opłaty za raty leasingowe są stałe i niezmienne. Kolejnym plusem leasingu jest możliwość przeniesienia opłat za ewentualne naprawy techniczne pojazdu, nie będące winą leasingobiorcy. Biorąc kredyt samochodowy możemy wziąć praktycznie dowolną potrzebną nam kwotę co w przypadku leasingu nie jest możliwe ponieważ minimalna kwota wynosi 50 tysięcy. Kolejną różnica między dwiema opcjami jest okres spłaty, który w przypadku kredytu wynosi maksymalnie 10 lat, a w przypadku leasingu 5 lat.
Masz dodatkowe pytania w temacie: Kredyt samochodowy – korzystny leasing? Zostaw komentarz, dzięki czemu uzyskasz pomoc jednego z ekspertów, możesz również nawiązać kontakt z Forumowiczami i wymienić poglądy i opinie tutaj: Forum
https://forum-kredytowe.org/leasing-samochodowy-opinie-dylematy-wady-i-zalety/https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/Kredyt-samochodowy-leasing.-Wady-i-zalety..jpg?fit=825%2C340&ssl=1https://i0.wp.com/forum-kredytowe.org/wp-content/uploads/2016/04/Kredyt-samochodowy-leasing.-Wady-i-zalety..jpg?resize=150%2C150&ssl=1Kredyty samochodowekredyt samochodowy,Leasing,Leasing SamochodowyLeasing samochodowy. Opinie, dylematy, wady i zalety. Kupując auto możemy wybrać pomiędzy dwoma opcjami, a mianowicie między kredytem samochodowym, a leasingiem. Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Najczęściej banki lub inne instytucje finansowe udzielające kredytów samochodowych pokrywają 100% kosztów pojazdu. Należy pamiętać, że kredyt samochodowy nie dotyczy wyłącznie samochodów, ale również innych pojazdów...Piccollo bukcharls@interia.plSubscriberForum-Kredytowe.org
Przez długi czas miałem taki dylemat, ale ostatecznie zdecydowałem się na kredyt samochodowy, wziąłem w banku. Po przeliczeniu wszystkiego wyszło mi, że kredyt jest dla mnie dużo bardziej opłacalny. Ale bardzo dobry artykuł, rozwiewa dużo wątpliwości i pomaga wybrać najlepszą opcję. Dzięki!
Ja zdecydowałam się na leasing i myślę, że podjęłam dobrą decyzję.
Leasing operacyjny to dobry wybór. Sama mam i polecam 😀
Moim zdaniem warto zdecydować się wziąć auto w leasing.
każda sytuacja jest inna ale ja jednak prereruje leasing.Stały koszt, niewielki wkład na początek i możliwość wziecia nowego pojazdu w leasing po paru latach. Wrzucamy sobie w koszty a samochód na siebie zarabia. I co wazne, nie obciaza mi zdolnosci kredytowej, nie wymaga jakiejs weryfikacji mojej ogolnej zdolnosci itp. Tylko idac bezposrednio do banku moze nie byc tak kolorowo. Ja finalnie korzystalem z firmy leasingowej- znaja wymagania banków i warunki, wszystkie aktualne oferty wiec potrafia z jednej strony dobrze doradzic a z drugiej wynegocjowac korzystne warunki. Polecam leasing 24 z dzieki nim sporo oszczedzilem, bo najpierw pokusilem sie sam pojsc… Czytaj więcej »