„Z raportu opublikowanego przez Kearney, globalną firmę konsultingową, wynika, że rynek płatności odroczonych rozwija się błyskawicznie. Polska plasuje się w czołówce krajów najczęściej sięgających po tę formę rozliczenia.
Korzysta z niej już ponad 60% Polaków, a 30% deklaruje, że chciałoby z niej korzystać. O wprowadzeniu do oferty tego rodzaju płatności poinformował Bank Millenium. Dzięki testowanej usłudze „BLIK Płacę później” klienci będą kupić dany towar od ręki, za który zapłacą dopiero po 30 dniach.
W Polsce najważniejsze narzędzia płatności odroczonych to Allegro Pay, PayPo, Twisto Przelewy24, Kup teraz – zapłać później czy Klarna.
Jak podaje Klarna, ponad połowa spośród artykułów, które kupują użytkownicy tej aplikacji, to artykuły spożywcze lub AGD. Z kolei firma Zilch poinformowała, że zakupy spożywcze i gastronomiczne stanowią 38% jej transakcji.
Z kolei badanie przeprowadzone przez Morning Consult na rynku amerykańskim wykazało, że 15% klientów korzystających z usług BNPL używa ich do rutynowych zakupów, takich jak zakupy spożywcze i benzyna. To ryzykowny sposób korzystania z BNPL.
„Usługi Pay-later dla konsumentów, którzy nie spóźniają się z płatnościami, mogą być dobrodziejstwem w czasach, gdy ceny żywności gwałtownie rosną. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku korzystania z wszelkich narzędzi finansowych potrzebna jest rozwaga.
Dostępność do nich i łatwość ich obsługi może sprawić, że kupujący będą ich nadużywać i w rezultacie zaciągać długi. Pamiętajmy, że to nie są darmowe pieniądze, a jeśli wydatki nie zostaną dobrze zaplanowane, mogą doprowadzić gospodarstwo domowe do jeszcze trudniejszej sytuacji finansowej” – napisał w informacji do mediów poświęconej BNPL Tomasz Cincio, prezes platformy B2B dla sprzedawców online Droplo.
Jego zdaniem nadmierne korzystanie z tych usług przy codziennych wydatkach, takich jak zakupy spożywcze, to problem zwłaszcza ludzi młodych, którzy nie rozumieją do końca mechanizmów działania pay-later lub konsekwencji płynących z ich nadużywania.
W ten sposób osoby, które nie mają stabilnej sytuacji finansowej, wpadają w spiralę jeszcze głębszego zadłużenia. Widać to już w Stanach Zjednoczonych, gdzie zjawisko urosło do skali problemu społecznego.
Nie dajcie się w to wpuścić! To pomoc w zakupach czy prosta droga do narobienia sobie długów?”
źródło:
https://subiektywnieofinansach.pl/platnosci-odroczone-rozpedzaja-sie-na-polskim-rynku-bnpl/