Forum Forum Kredytowe Dyskusje ogólne Rada Polityki Pieniężnej: Posiedzenia 2022 Harmonogram, Kiedy Stopy Procentowe

Przeglądasz 1 post (z 1 razem)
 • Autor
  Odpowiedzi
 • #59650 Odpowiedz

  Rada Polityki Pieniężnej NBP

  Każde posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej kończy się ogłoszeniem komunikatu w sprawie wysokości stóp procentowych. Poniżej dowiesz się kiedy można się spodziewać informacji na temat stóp. Dowiedz się jaki wpływ na Twój kredyt ma decyzja NBP w sprawie stóp procentowych

  Terminy posiedzeń RPP w 2022 r. 

  styczeń 4 (wtorek)
  luty 8 (wtorek)
  marzec 8 (wtorek)
  kwiecień 6 (środa)
  maj 5 (czwartek)
  czerwiec 8 (środa)
  lipiec 7 (czwartek)
  sierpień 23 (wtorek)*
  wrzesień 7 (środa)
  październik 5 (środa)
  listopad 9 (środa)
  grudzień 7 (środa)

  Dlaczego posiedzenia Rady Polityki pieniężnej są tak ważne? 

  Jeżeli stopy procentowe zostaną znacznie podniesione, wówczas oczywiście również raty kredytów istotnie wzrosną i w związku z tym mogą pojawić się problemy ze spłatą takiego zadłużenia. Pozytywne aspekty niskich stóp procentowych dla kredytobiorców, musimy zwrócić uwagę także na zagrożenia związane z kredytami o zmiennej stopie, którymi są w zdecydowanej większości kredyty mieszkaniowe z długim okresem spłaty.

  Ryzyko to dotyczy szczególnie kredytów zaciąganych w czasie, gdy stopy procentowe osiągnęły już rekordowo niskie poziomy. Wtedy podnoszenie stóp procentowych do wysokich poziomów może skończyć się znacznie wyższym zadłużeniem. 

  Przykład kredytu hipotecznego na kwotę 400 tys. zł 

  Załóżmy, że stopa procentowa wynosi 3% w skali roku (jako suma zmiennej stawki WIBOR 3M i stałej marży). Jeżeli stopa procentowa wzrośnie do poziomu 4% w skali roku, w wyniku podniesienia stawki WIBOR 3M o jeden punkt procentowy, to wówczas rata wynosząca początkowo 1896,85 zł będzie wyższa o 214,5 zł, czyli aż o ponad 10%, zaś całkowity koszt kredytu wzrośnie o ponad 64 tys. zł w stosunku do pierwotnie naliczonego przy rocznej stopie wynoszącej 3%. 

  Co znacząco przyczyni się do obciążenia finansowego potencjalnego kredytobiorcy. Co zrobić, aby obniżyć koszty kredytu? 
  Czytaj dalej: https://forum-kredytowe.org/forum/temat/jak-obnizyc-raty-kredytu-w-ktorym-banku-najlatwiej-o-kredyt/ 

   

Przeglądasz 1 post (z 1 razem)
Odpowiedz na: Rada Polityki Pieniężnej: Posiedzenia 2022 Harmonogram, Kiedy Stopy Procentowe
Twoja odpowiedź:
Doradcy Forum KredytowegoForum › Forum Kredytowe › Dyskusje ogólne › Rada Polityki Pieniężnej: Posiedzenia 2022 Harmonogram, Kiedy Stopy Procentowe Tagged: Harmonogram Posiedzeń RPP, RPP Posiedzenia 2022 Ten wątek ma 0 replies, 1 voice, i został zaktualizowany 2 miesiące temu przez Doradcy Forum Kredytowego. Przeglądasz 1 post (z 1 razem) Autor Odpowiedzi 27 marca 2024 at 04:45 #59650 Odpowiedz Doradcy Forum KredytowegoKeymaster Rada...Forum Kredytowe: Zadaj pytanie i uzyskaj odpowiedź w kilka minut