Odpowiedż dlaUstawa antylichwiarska – co zmienia?
Ustawa weszła od 11 marca 2016 – i ma uchronić konsumentów przed braniem pożyczek na wyjątkowo nieuczciwych pożyczek. Do tej pory takie udzielano (sic!) Chore państwo.
Generalnie ustawa ma za zadanie:
1. Ustanowić jednolite i niższe koszty pożyczki – nowa regulacja ustala maksymalny koszt pozaodsetkowy pożyczki w wysokości do 55 proc. rocznie, oraz 100% wysokości pożyczonego kapitału w trakcie całego trwania pożyczki. Przykład – jeśli ktoś pożyczy 1000zł na miesiąc nie powinien oddać więcej niż ok. 1270zł
2. Koniec z rolowaniem klientów – dodatkowym zabezpieczeniem klienta przed tak zwanym rolowaniem pożyczek ma być zapis mówiący o tym, że jeżeli w ciągu 120 dni od dnia wypłaty pierwszej pożyczki weźmie on u pożyczkobiorcy kolejną – koszty maksymalne muszą zmieścić się w pierwotnym limicie.
3. Wyeliminowanie z rynku nieuczciwych pożyczkodawców – firmy pożyczkowe zostaną zobowiązane do posiadania co najmniej 200 000 zł kapitału własnego, a Komisja Nadzoru Finansowego otrzyma prawo do otwarcia postępowania wyjaśniającego w stosunku do firm budzących wątpliwości.
4. Lepszy dostęp do dokumentacji firm pożyczkowych – po wejściu w życie nowej „ustawy antylichwiarskiej” pożyczkodawcy otrzymają obowiązek udostępnienia wymaganych przez KNF dokumentów, a za utrudnianie postępowania może grozić im kara nawet do 500 000 zł.
Prawdopodobnie wszelkie pożyczki zaciągnięte po 11.03.2016r. będą już objęte nową ustawą. Czekam na uzupełnienie i korektę mojego wpisu jeśli w czymś się pomyliłem.